X
تبلیغات
رایتل

پیام مهم ایران به اردوغان و پاسخ وی‬


http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSrsvehtmnB3pdNEo0viyUzAixLnnJ0MLfNDf2ZeoQWgXnPDVTn
مسئولان ارشد جمهوری اسلامی ‫ایران اخیرا پیام مهمی را به رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، ارسال کرده اند.
محوریت این پیام که به صورت شفاهی به اردوغان منتقل شده، مواضع و رویکرد تامل برانگیز ترکیه در عرصه سیاست خارجی منطقه است.

در این پیام با اشاره به برخی مواضع تامل برانگیز اردوغان در قبال رویدادهای منطقه، تاکید شده است ترکیه هرگز موفق نخواهد شد جایگاه ایران در منطقه را اشغال کند.‬

مسئولان ارشد ایران به نخست وزیر ترکیه هشدار داده اند که "‫مطمئن باشید دولت آمریکا حامی قابل اعتمادی برای شما نخواهد بود و دیر یا زود شما را زمین خواهد زد."

در این پیام این تصور که همراهی و تبعیت از دولت آمریکا، اجازه قدرت نمایی و نقش آفرینی موثر در منطقه را به ترکیه خواهد داد، تصوری اشتباه و بی اساس دانسته شده است.

اردوغان در هفته های گذشته مواضع مختلفی در جهت تامین منافع آمریکا و حامیانش در منطقه اتخاذ کرده و همزمان با تهدید سوریه، در اقدامی عجیب به ناتو اجازه داد در خاک ترکیه سیستم سپر موشکی مستقر کند. این در حالی است که ناتو و اتحادیه اروپا هنوز اجازه ورود ترکیه به این نهادها را نداده اند.

نخست وزیر ترکیه پس از دریافت این پیام جا خورده و به توصیف حاضران، ترس و غافلگیری بر چهره او تسلط پیدا کرده است به طوری که وی تا دقایقی سخن نگفته و ترجیح داده سکوت کند.

‫اردوغان سپس در پاسخ به این پیام شفاهی اذعان می کند که "ما هیچ وقت نمی توانیم و نخواستیم جای ایران را در منطقه بگیریم."

گفتنی است،

چندی پیش نیز رئیس جمهوری اسلامی ایران با نخست وزیر ترکیه تماس تلفنی داشت که محورهای پیام شفاهی مذکور در آن مطرح شده بود.

دکتر احمدی نژاد در این گفت وگو با تاکید بر مواضع آگاهانه ایران در قبال مسائل منطقه بویژه سوریه، به اردوغان گفته است، شما در موضع گیری هایتان اشتباه می کنید‬.

‫اردوغان هم در پاسخ با دفاع از رویکرد ترکیه درباره تحولات سوریه، تاکید کرده که موضع ایران در قبال سوریه اشتباه است‬. او البته دلیل روشنی در تایید ادعای خود بیان نکرد.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد